Apgūsti HPC pamatus tiešsaistē
Lai apmācītu mākslīgo intelektu, ir vajadzīgs superdators jeb HPC (High-Performance Computing). Lai veidotu digitālos dvīņus, 3D simulācijas, strādātu ar lielajiem datiem – arī lieti noderēs zināšanas superdatoru izmantošanā. Šis četru nedēļu tiešsaistes kurss “HPC pamati” paredzēts ikvienam, kurš vēlas paplašināt savu zināšanu apvārsni un izprast superdatoru lomu uzņēmuma attīstībā, jaunu produktu izstrādē un arī pētniecībā.
“Uzrunājot studentus, uzņēmējus, valsts un pašvaldības sektorā strādājošos, redzam, ka Latvijā joprojām ir diezgan vāja izpratne par to, kas ir superdatori jeb HPC, kas latviski tulkojams kā augstas veiktspējas skaitļošana, un kā tie var palīdzēt paaugstināt konkurētspēju. Kurss “HPC pamati” ir veidots ikvienam interesentam bez priekšzināšanām IT jomā jebkurā vecumā, tas pieejams tiešsaistē tālmācībā MOOC (Massive Open Online Course) formātā, bez maksas un latviešu valodā,” stāsta Ilmārs Slaidiņš, Latvijas HPC kompetences centra “SuperS” un projekta EuroCC 2 vadītājs.
Kursa “HPC pamati” mērķis
Ir palīdzēt saprast HPC jeb superdatorus, apskatot HPC lomu modernajā zinātnē un inženierijā, HPC līdzību ar stacionārajiem vai portatīvajiem datoriem, HPC uzbūvi un arhitektūru, HPC kontekstā lietotos terminus, apgūstot datoru un superdatoru attīstības vēsturi, paralēlās skaitļošanas principus, kā arī iedvesmojoties no Latvijas un Eiropas superdatoru lietošanas pieredzes stāstiem. Kurss “HPC pamati” ir tapis EuroCC 2 projekta ietvaros. Kurss veidots, balstoties uz idejām, kas izklāstītas līdzīgos brīvpieejas MOOC kursos angļu valodā, kuri radīti Somijā un PRACE projekta ietvaros Lielbritānijā.
Pēc kursa sekmīgas pabeigšanas nebūs iespējams sākt strādāt ar superdatoru, bet iegūtās zināšanas ļaus labāk saprast, kurās jomās superdatori varētu būt noderīgi un kā tie darbojas.
Mācīšanās ilgums
Ir plānots 12 stundas četrās nedēļās. Tas nozīmē – katru nedēļu jāatrod vidēji trīs stundas brīva laika mācībām. Tālmācībā nav klātienes nodarbību un jāmācās ir patstāvīgi, tomēr var saņemt palīdzību attālināti no konsultanta vai citiem, kas arī mācās šo pašu kursu.
Mācību kursā ir iekļauti pašpārbaudes testi, bet katras nedēļas beigās jānokārto pārbaudes tests, kurā jāsasniedz vismaz 70 % pareizu atbilžu. Pēc visu četru nedēļu pārbaudes testu sekmīgas nokārtošanas kursā reģistrētie dalībnieki var saņemt arī sertifikātu.
HPC pamati pieejams
https://hpc-pamati.learning.lv/. Atliek reģistrēties un sākt studijas. Var sākt mācīties arī bez reģistrēšanās, taču tad nebūs iespējams saņemt konsultācijas, tērzēt ar citiem kursa dalībniekiem un noslēgumā saņemt sertifikātu.
Latvijas universitātes un augstskolas ir aicinātas šo kursu integrēt arī savā studiju programmās kā papildu materiālu, it sevišķi IT jomas studiju procesā.
Reģistrēšanās kursam HPC pamati, šeit>>
Atgādinām, Latvija kopš 2018. gada kopā ar 33 Eiropas valstīm ir iesaistījusies EuroHPC kopuzņēmumā. Šajās valstīs un arī Latvijā 2020. gadā uzsākts projekts EuroCC (2021.-2022.) un EuroCC 2 (2023.-2025.). Kursu “HPC pamati” Latvijā izstrādāja EuroCC projekta vadošie eksperti Ilmārs Slaidiņš, Sabīne Upnere, Viktors Zagorskis (Rīgas Tehniskā universitāte).
Latvijā EuroCC 2 projektu īsteno RTU HPC centrs un LU Skaitliskās modelēšanas institūts.
Papildu jautājumiem: [email protected]