Uzņēmējiem iespējas kļūt konkurētspējīgākiem, izmantojot superdatoru iespējas

Latvijas HPC kompetences centrs “SuperS”, kas ir Latvijas Universitātes (LU) un Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) iniciatīva, radīta ar projektu EuroCC un EuroCC 2 finansiālu atbalstu, informē par iespēju Latvijas uzņēmumiem saņemt bezmaksas atbalstu, lai komercdarbības procesus efektivizētu ar mākslīgā intelekta, lielo datu analīzes, datorsimulāciju un citiem risinājumiem Latvijas vai Eiropas lielāko superdatoru resursos.

Pēdējo gadu laikā Eiropas Savienība veikusi miljardiem vērtus ieguldījumus un atbalsta darbības, lai Eiropas uzņēmēji arvien plašāk savu uzņēmumu procesos sāktu izmantot superdatoru jeb augstas veiktspējas skaitļošanas (High-Performance Computing (HPC)) klasterus. “Pašlaik ir ļoti labs brīdis, lai saņemtu atbalstu superdatoru izmantošanai un padarītu savu uzņēmu līdzvērtīgu augsto tehnoloģiju industriju uzņēmumiem. Eiropas Savienība un Latvija finansē dažādas darbības, lai atvieglotu spert pirmo soli pretī superdatoram,” stāsta Kārlis Muižnieks, Latvijas HPC kompetences centra un LU Skaitliskās modelēšanas institūta eksperts.

Kompetences centrs Latvijā darbojas jau ceturto gadu, saņemot finansējumu no Eiropas un Latvijas valsts budžeta projekta EuroCC un EuroCC 2 ietvaros. Projektu Latvijā īsteno RTU HPC centrs un LU EZTF Skaitliskās modelēšanas institūts.

Latvijas HPC kompetences centrs “SuperS” uzņēmējiem var sniegt šādu atbalstu, kuru izmaksas 100% apmērā sedz Eiropas Savienības un Latvijas finansējums:

  • Konsultācijas par superdatoru pielietojumu atbilstoši uzņēmuma vajadzībām;
  • Augsta līmeņa ekspertu piesaiste un atbalsts dažādu risinājumu savietošanas nodrošināšanai ar superdatoru;
  • Individualizēti semināri un praktiskās nodarbības par ar HPC saistītām tēmām speciālistu kvalifikācijas celšanai. Ir iespēja organizēt arī izbraukuma seminārus/mācības;
  • Atbalsts HPC projektu pieteikumu izveidē (piemēram, FFPlus projekti, kuros piedaloties var pretendēt uz 100 % Eiropas finansējumu savu ideju īstenošanai, izmantojot superdatora resursus).
  • Darbojoties Eiropas HPC tīklā, palīdzam izplatīt Latvijas uzņēmumu superdatoru izmantošanas veiksmes stāstus pa visu Eiropu.

Spilgtākie Latvijas uzņēmēju HPC lietošanas piemēri un ieguvumi

Paātrināt ražošanas procesu un samazināt izmaksas – var teikt, ka tie bija galvenie divi mērķi, kad SIA “CastPrint” izlēma izmēģināt superdatora sniegtās iespējas. SIA “CastPrint” ir pagaidām vienīgais Latvijas uzņēmums, kurš projekta realizācijai kopā ar LU un RTU ir saņēmis Eiropas Komisijas programmas “FF4EuroHPC” finansējumu (kopumā 140 000 euro), lai uzņēmuma procesos ieviestu HPC risinājumus. Tā uzņēmums medicīnisko fiksatoru ražošanas procesos (3D printēšanas posmā) ieviesa HPC, kā rezultātā ražošanas procesi kļuva par 25 % efektīvāki. Nākamais FFPlus projekta uzsaukums paredzēts 2025. gada vasarā.

SIA “Semantic Intelligence” apmāca mākslīgā intelekta algoritmu RTU superdatorā. Mākslīgā intelekta jaunuzņēmums “Semantic Intelligence” farmācijas nozarei piedāvā nākamās paaudzes patentu analīzes platformu, kas būtiski paātrina jaunu zāļu atklāšanu un to izstrādes procesu. Pēc HPC resursu ieviešanas šīs platformas uzturēšanā uzņēmums samazinājis izmaksas par aptuveni 30 %.

SIA “Asya.ai” superdatorā apmāca atpazīt emocijas un uzlabo zvanu centra darbu.

Medicīnas ierīču uzņēmums SIA “Bdetect izmantoja superdatora grafisko procesoru (GPU) resursus, lai ar mašīnmācīšanās un mākslīgā intelekta metodēm apmācītu diagnostikas ierīci agrīnā stadijā atpazīt ļaundabīgus ādas veidojumus.

Īsa instrukcija: kā sākt?

Iesākumā superdators ir svešs gandrīz visiem uzņēmējiem. Aicinām droši pieteikties uz konsultāciju ([email protected]), lai uzzinātu par sava uzņēmuma neizmantotajām iespējām.

Papildu tam, sava uzņēmuma gatavību sākt lietot superdatoru var noteikt, izmantojot rīku “HPC4SME”, kurš ir adaptēts lietošanai arī latviešu valodā.

Lai vieglāk izprastu Latvijā pieejamo HPC klasteru iespējas un iespējamos saskarsmespunktus ar uzņēmumu (kā praktiski uzņēmumam var noderēt superdators un ar ko sākt?), ir apkopots HPC klasteros pieejamais programmatūru saraksts.

Plašākai informācijai un saziņai: [email protected]