Tet and RTU presents artificial intelligence solution for assessing IT system efficiency

Tet invites you to the online seminar “Unified Monitoring of IT Systems” on 29 June at 14.00. The seminar will demonstrate the IT infrastructure analysis solution developed jointly by Tet and Riga Technical University, which is based on artificial intelligence algorithms and can identify IT system anomalies, errors and improvement opportunities. The solution is based on AI algorithms and is unique in that it analyses the entire IT infrastructure rather than individual elements.

Tehnoloģiju un izklaides uzņēmums Tet sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes zinātniekiem veido vienotu IT monitoringa risinājumu, kas vienlaikus spēs analizēt dažādas IT infrastruktūras sistēmas, palīdzot ātri un efektīvi tajās atklāt anomālijas un kļūdas. Risinājums ir balstīts uz mākslīgā intelekta algoritmiem, un ir unikāls ar to, ka analizē nevis atsevišķus IT sistēmas elementus, bet visu infrastruktūru kopā. Tas ļaus uzņēmumiem ietaupīt resursus un mazināt slodzi uz IT profesionāļiem. Algoritmi ir spējīgi prognozēt arī potenciālus incidentus nākotnē, kas būtiski mazinās dīkstāvju riskus un atvieglos investīciju plānošanu. Aicinām apmeklēt projekta prezentāciju tiešsaistē, lai uzzinātu vairāk!

In the agenda, you will hear information about the purpose and tasks of the project, as well as presentations about Data acquisition and their description; Detection of anomalies and their signs. At the end of the event, a question and answer session will take place.

Registration and details for the event can be found here.