Superdatora Open platforma jau testēšanas režīmā

Lai klientiem būtu vienkāršāk un ātrāk pievienoties RTU superdatoram, ar projekta EuroCC-Latvija atbalstu ir izstrādātaOpen platforma jeb lietotājiem draudzīgs interfeissPašlaik Open platforma ir testēšanas režīmā. 

Ja līdz šim, lai no sava datora pievienotos RTU HPC centra superdatoram, lietotājam bija vajadzīgas vismaz nelielas priekšzināšanas Linux vidē un vajadzēja veikt darbības, izmantojot komandrindu, ar jauno, ērtas piekļuves platformu pieslēgšanās RTU superdatoram ir burtiski dažu klikšķu attālumā. Sava datora interneta pārlūkā jāatver Open platforma https://nohap.hpc-net.lv/login/, jāizveido savs profils un gatavs – lietotājs caur savu interneta pārlūku var sākt lietot superdatoru.

“Ceram, ka mums būs izdevies izveidot lietotājam draudzīgu vidi, kurā ikviens – gan zinātnieki, gan studenti, gan uzņēmēji un valsts vai pašvaldības pārvalžu institūcijas – varēs ērti un vienkārši piekļūt RTU HPC resursiem: datu glabātuvei, skaitļošanas mezgliem, programmatūrām. HPC centra īstenotais projekts EuroCC, kurā esam viens no partneriem kopā ar Latvijas Universitātes Skaitliskās modelēšanas institūtu, devis nozīmīgu ieguldījumu Open platformas izveidē, lai lietotāji paši var pieprasīt un izmantot sev vajadzīgos superdatora resursus,” skaidro Lauris Cikovskis, RTU HPC centra vadītājs.

Zināmā veidā jauno Open platformu var salīdzināt ar interneta veikalu, tikai preču grozā liekamais ir superdatora piedāvājums. Jau tagad lietotājiem būs pieejamas vairākas tematiskās platformas – Galax, kurā pārsvarā strādā biomedicīnas speciālisti un JupyterHub, caur kuru var programmēt Python programmēšanas valodā. Nākotnē paredzēts platformā esošo tematisko piedāvājumu paplašināt.

Plašākam lietotāju lokam Open platformu plānots nodot lietošanai 2023. gada pirmajā pusē.

Praktiskais ieguvums HPC lietotājam

Open platforma ir izstrādāta, izmantojot atvērtā koda platformu Waldur. Šo platformu ir izstrādājuši kolēģi no Tartu Universitātes (Igaunijā), kuru pieredzi izvēlējās pārņemt RTU HPC centrs.

“Pateicoties Open platformai, RTU superdarora lietotājiem būs vieglāk pieslēgties pašam superdatoram. Lietotāji varēs izvēlēties, cik superdatora resursus izmantot, ar kāda veida programmatūru strādāt. Programmatūras būs uzskaitītas gan pēc darbības jomām, gan pēc nosaukumiem. Jau tagad projekta EuroCC-Latvija izstrādātos HPC lietojumu piemērus dažādās jomās (demo-case) ikviens var izmēģināt uz sava datora. Caur Open platformu pieslēdzoties superdatoram, tos varēs izmēģināt arī uz superdatora,” skaidro Open platformas izstrādātājs, Atis Degro. Tāpat Open platformā uzreiz varēs redzēt, cik resursu, strādājot uz superdatora, patērēti un kādas ir esošās izmaksas.

“Jau šobrīd tiek strādāts pie tā, lai Open platformai pievienotu arī LU superdatoru. Tas dos iespēju lietotājam izvēlēties, kura superdatora resursus izmantot. Pašlaik caur Open platformu var pievienoties tikai RTU HPC centra superdatoram,” stāsta Atis Degro.

 

“National Open HPC Acces Platform” – https://nohap.hpc-net.lv/login/ – ātri, viegli, bez papildu priekšzināšanām. Būs pieejama visiem lietotājiem 2023. gada pirmajā pusē.

Informāciju sagatavoja: Kintija Bulava, EuroCC-Latvija.