«Atvērtā HPC nedēļa 2022» pulcē superskaitļošanas entuziastus un jaunpienācējus

Lai arī vasara ierasti ir atvaļinājumu un atpūtas laiks, jūnija izskaņā HPC (High-Performance Computing) kompetences centrs «SuperS» sadarbībā ar partneriem RTU Datorzinātnes un informācijas tehnoloģijas fakultātes auditoriju mājā «Domus Auditorialis» pulcēja industrijas pārstāvjus, zinātniekus un citus interesentus, lai «Atvērtās HPC nedēļas 2022» ietvaros piedāvātu ieskatīties plašajās iespējās, kādas piedāvā superskaitļošana jeb tas, ko mēdz dēvēt arī par augstas veiktspējas skaitļošanu (HPC).

Superskaitļošana ir veids, kādā krietni ātrāk var tikt veikti liela apjoma aprēķini un dažāda veida simulācijas, tādējādi nodrošinot daudz efektīvāku procesu virzību, nekā to ļautu parasts, ikdienā lietojams personālais dators. Šī pasākuma laikā ar dažādu praktisku piemēru palīdzību tika uzskatāmi parādīts, kādi ir HPC izmantošanas ieguvumi. Piemēram, superskaitļošana var palīdzēt ietaupīt resursus, ar HPC simulācijas palīdzību atrodot piemērotākos risinājumus izejmateriāliem vai tehnoloģiskajiem procesiem. Par šo pasākuma laikā vairāk stāstīja uzņēmuma «CastPrint» pārstāvis Jānis Oliņš, kurš dalījās pieredzē par to, kā uzņēmums izmanto HPC  3D drukātu medicīnas iekārtu ražošanā, turklāt paveicis to, piesaistot vērā ņemamu finansējuma apjomu pētniecības un inovācijas atbalsta programmas «Apvārsnis 2020»un EuroHPC projektā «FF4EuroHPC». Par to, kā sadarbojoties ar partneriem no industrijas, ar mākslīgā intelekta un HPC palīdzību, tiek izstrādātas dažādas tehnoloģijas, iepazīstināja CoE RAISE pārstāvis Arnis Lektauers.

Pasākuma laikā dažādi praktiski HPC pielietojuma piemēri tika demonstrēti gan industrijas pārstāvjiem, gan arī tiem, kas interesējas par superskaitļošanas potenciālu pētniecībā un akadēmiskajā jomā, piedāvājot ieskatu genomu datu tīkla aktualitātēs, HPC pieslēgšanās iespējās, HPC mācību platformas piedāvājumā, to visu noslēdzot ar praktiskiem superskaitļošanas izmantošanas piemēriem dažādās jomās. 

«Atvērto HPC nedēļu 2022» organizēja HPC kompetences centrs Latvijā SuperS EuroHPC projekta «Nacionālie kompetences centri EuroHPC» (EuroCC) ietvaros sadarbībā ar Rīgas Tehniskās universitātes HPC centru un Latvijas Universitātes Skaitliskās modelēšanas institūtu.